Dijitalde 2021 Sosyal Medya Trendleri

2020 yılının başından itibaren müşteri davranışının yanı sıra birçok sosyal medya platformu, benzeri görülmemiş değişiklikleri beraberinde getirmiştir.

İş modellerinin, çalışma şekillerinin ve pazarlama araçlarının hızla değiştiği günümüzde, pandemi bu süreci hızlandıran en önemli etkenlerden biri olmuştur.

Pandemi ile birlikte evlere kapanıp, fiziksel olarak sosyalleşemediğimiz için online oyunlara, kişisel gelişim kitaplarına ve sosyal medyaya yöneldik. Böylece 2021 sosyal medya trendleri son yılların en önemli platformları haline gelmiştir. Peki, 2021 de sosyal medyada neler oldu? 2021 yılı sosyal medya trendleri nelerdir gelin birlikte göz atalım.

Storyler Hala Çok Popüler

2021 sosyal medya trendleri arasında yer alan storyler, yalnızca kısa bir süre içinde var olan ve daha sonra kaybolan içerikleridir. Snapchat ve Instagram' ın hala en çok kullanılan özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde dijitalin hızlı bir dünya olması ve insanların dikkat sürelerinin kısalması, içerikleri tüketme biçimlerini de farklılaştırmıştır. Hikâyeler gibi, hedef kitleye hızlı bir içerik sunma avantajı sağlayan formatların popüler olmasının asıl nedeni budur.

Dijitalde 2021 Sosyal Medya Trendleri

Canlı İçerik

Tüm ülke olarak yeni normale uyum sağladığımız bu günlerde, markalar yüz yüze etkinlikler yerine tüketiciyle bağlantı kurmanın yeni yollarını aramaktadır. Bunu da tüketicilerle gerçek bir bağlantı kurmanın en etkili yolu olan canlı videolar sayesinde yapmaktadırlar.

Yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin %80’i canlı yayın videolarını, blog içeriğine tercih etmektedir. Bu da gösteriyor ki canlı içerikler, 2021 sosyal medya trendleri arasında yerini koruyacak.

Sosyal Ticaret

Markalar ürünlerini pazarlamak için uzun süredir, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanmaktadır. 2021 sosyal medya trendleri arasında önemli bir yere sahip olan sosyal ticaret (e-ticaret satın alımlarını artırmak için sosyal medyayı kullanmak), markalar için yeni bir perakende alanı haline gelmiştir.

Sosyal ticaretin işlevi, web siteleri ve çevrim dışı mağazalar gibi diğer ortamlarla eşit düzeyde ana akım bir perakende kanalı yolu oluşturmaktır. Bu eğilim ile birlikte çevrimiçi alışveriş gibi pro-satış özellikleri sunan daha fazla sosyal ağ, güçlü bir hal almıştır.

Alışveriş yapılabilir gönderilerden olan Instagram Storefronts ile de sosyal ağlar sürekli olarak perakende platformlarına dönüşmektedir. Marka ve pazarlamacılar bunlardan yararlanarak, sosyal ticareti satış stratejilerine ekleyerek devam edecek gibi görünüyor.

Sosyal Ticaret nedir

Video İçeriği

2021 sosyal medya trendleri arasında başı çeken video içeriklerle oldukça ilgi çekici ürünler ortaya çıkmaya başlamıştır. TikTok' un kısa videoları sayesinde eğlence merkezi, Youtube'un uzun videoları sayesinde bilgi edinme merkezi haline gelmesiyle takip edilen içerik tarzı da değişime uğramıştır.

Bir Cisco araştırmasına göre, 2022’ye kadar tüm çevrim içi içeriklerin %82’si video içeriği olacaktır. Her gün video içeriklere olan ilgi artacak. Bu da bize sosyal medya alanında kalmak ve video içeriği kullanmanın ne kadar önemli bir hal aldığını açıkça göstermiş oluyor.

Başka bir araştırmaya göre Youtube’da;

  • Her gün 1 milyar saatin üzerinde video izlendi,
  • Her ay 2 milyar kişi Youtube’a giriş yaptı,
  • Youtube toplam internet trafiğinin üçte birini domine etti.

Youtube “YouTube Creators for Change” için yatırımlarını arttırdı. Youtube, canlı yayınlarda gerçekleştirilen sohbet akışlarını takip etme özelliğini geliştirdi. Bu şekilde mobil canlı akışlarında veya video içeriklerinde bir konum etiketi veya favori bağlantıları ekleme fırsatı oluştu.

Video içeriği nedir

Arttırılmış Gerçeklik

AR teknolojisi olarak adlandırılan ve 2021 sosyal medya trendleri arasında yerini alan arttırılmış gerçeklik, dijital etkileşimli deneyimleri, gerçek hayat deneyimlerinizin üzerine yerleştirmenize olanak sağlamaktadır.

Çevrim içi ve çevrim dışı dünyalar ile köprü oluşturmaya yardımcı olan bu teknoloji, marka ya da ürününüzü insanların günlük sosyal deneyimlerine taşımanın eğlenceli bir yoludur. AR filtreleri sayesinde instagram hikâyelerinde, kişilerin yaratıcılığına bırakılarak içerik tasarlama imkanı oluşturulmuştur.

Kurumsal Prestij

2021 sosyal medya trendleri, 2020’de yaşanan küresel olaylarla birlikte sosyal, politik ve çevresel olmak üzere birçok konuya odaklanmıştır. Bu da sosyal medya savunuculuğu kavramını ortaya çıkarmıştır. Markalar akıl sağlığı farkındalığından, insan haklarına kadar oldukça önem taşıyan bu konuları desteklemeye özen göstermiştir. Aynı zamanda müşterilerine de bu konulara değer verdiklerini göstermişlerdir.

Yani bir marka olarak, yayınlayacağınız içerikler dünyada yaşanan önemli sosyal, politik ve çevresel olaylara uygun şekilde olmalıdır.

Mizah İçerikli Paylaşımlar

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde belki de insanların en fazla ihtiyaç duydukları içerik türü mizahtır. Talkwalker‘ın raporuna göre 13-35 yaş arası insanların %55’i en az bir kez birbirine mizah içerikli paylaşım göndermiştir. Gönderilen içeriklerin çoğu pandemi dönemi, ekonomi ve siyasal içerikleridir.

Mizah İçerikli Paylaşımlar nasıl yapılır

Mikro Influencer

Tüketicilerin satın alma davranışlarına oldukça etki eden influencer marketing alanında, tanıtım çalışmalarında daha güvenilir etki yaratan ve özel bir kitle odağında iletişim imkanı sunan mikro influencer pazarlaması 2021 sosyal medya trendleri arasına ismini yazdırmıştır.

Yüksek takipçi sayısına sahip influencerlar yerine daha az sayıda fakat etkileşimi yüksek bir kitleye sahip olan micro influencerlarla yürütülen işbirliği, markaların güven duygusu gelişmiş sadık tüketici ile buluşmasına yarar sağlamıştır.

Dünyayı etkisi altına alan pandemi ile birlikte değişen ve gelişen stratejiler markaları hem zorladı hem de krizi fırsata çevirme olanağı sağladı. Şayet hedef kitlenizi doğru belirmiş ve doğru influencerlar ile iş birliği sağlamışsanız, ürününüze ve sitenize gelen kullanıcı sayısını artırarak, pazarlama stratejinizi daha verimli bir hale getirmişsiniz demektir.

Otomatik ve Akıllı Reklam Stratejileri

Otomatik teklif verme stratejileri de 2021 sosyal medya trendleri haline geldi. Google’ın büyük miktarda veriyi analiz etmesine ve teklifleri gerçek zamanlı olarak ayarlamasına olanak tanımaktadır. Bu strateji sayesinde kampanya hedeflerine göre sonuçların etkisi de en üst düzeye çıkmaktadır.

Otomatik teklif verme stratejisinin ilk adımı iş modeline göre doğru stratejiyi belirlemektir. Otomatik teklif verme, seçilen teklif vermeye bağlı olarak hem arama reklamlarında hem de görüntülü reklamlarda kullanılır.

Akıllı teklif verme, otomatik teklif verme ile de ilişkilidir. Çoğunlukla dönüşüme dayalı stratejiler şunları içermektedir:

  • Tıklamaları en üst düzeye çıkarma,
  • Dönüşümleri en üst düzeye çıkarma,
  • Geliştirilmiş PPC.

Bu şekilde dönüşümler optimize edilerek açık artırma anında teklif vermeyi sağlar.

Kişiselleştirme

2021 sosyal medya trendleri arasında öne çıkan bir diğer başlık ise kişiselleştirmedir. Kişiselleştirilmiş içerikler, ürün veya hizmetler sayesinde bireysel kullanıcının dikkatini çekmek kolaylaşmıştır. Aynı zamanda dönüşüm etkisi de arttırılmıştır. Araştırmalara göre bazı kişiselleştirme istatistikleri şu şekildedir:

  • Tüketicilerin %63’ü genel reklam planlamalarından rahatsızdır.
  • %80’i ise kişiselleştirilmiş deneyimler sunan bir marka ile birlikteliklerinin daha uzun süre devam edeceğini belirtmektedir.
  • %90’ı kişiselleştirmeyi daha çekici bulduklarını ifade etmektedir.