En Başarılı Ağızdan Ağıza Pazarlama (WOMM) Örnekleri

Aslında hepimizin çok iyi bildiği bir konuya farklı bir bakış açısı ile bakacağız. İnsanlık tarih boyunca deneyimlerini diğer insanlara paylaşma eğilimi göstermiştir.

Daha önceleri doğal bir ihtiyaç olarak yapılan bu bilgi paylaşımı, pazarlama dehalarının araya girmesi ile tüm süreci kökten değiştirmiştir.

Kısaca hatırlatmak gerekirse ağızdan ağıza pazarlama; tüketicinin bir ürün, hizmet ya da firma hakkındaki deneyimlerini, görüşlerini sözlü ya da günümüz teknolojisi sayesinde diğer insanlarla paylaşma şeklidir.

Kapak

Gelişen teknolojinin de etkisiyle boyut atlanan bu pazarlama tekniğinde asıl önemli olan nokta müşterilerin karar verme sürecini istenilen yönde değiştirebilmektir.

Pazarlama karmanız arasına mutlaka dahil etmeniz gereken bu ağızdan ağıza pazarlama yönteminin etkisini kısa sürede fark edeceksiniz. Bu konu hakkındaki detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. İstatistiklere göre referansların satın alma kararlarını %90 oranında etkilediğini de göz önüne alarak gelin şimdi markaların ağızdan ağıza pazarlama tekniğini nasıl kullandıklarını örneklerle değerlendirelim.

Reebok

Reebok markasını crossfit ayakkabılarını rahatlıkları ile tanıyor olabilirsiniz. Bu hiç de şaşırtıcı değil. Ağızdan ağıza pazarlama yöntemini kullanarak fitness ayakkabısı üretiminden crossfit ayakkabılar ile anılmaya başlanan marka tıpkı Apple 6 örneği gibi cross fit yapan belli bir kesime hitap edecek özel bir ürün tasarladı.

Tüketicinin ihtiyaçlarına cevap veren çok özellikli bu ürün rahatlığından öyle söz ettirdi ki tüketici tarafında "bütçeni zorlasa da bu rahatlığa değer" algısını yarattı. Ürün, kalitesi sayesinde kendini satarken, rahatlığı ile performansı artırdığı mesajları hedef kitle arasında da dilden dile dolaştı. Böylece her tüketici bir marka elçisine dönüşerek ağızdan ağıza pazarlama zincirine katkı sağladı.

Reebook-Crossfit

Starbucks

Dünyaca ünlü markamızın bu noktalara gelmesi pek de şaşırtıcı değil. Pazarlama karmasına hakim olan çalışanlar ile fırsatları yakalamak işte bu örnekteki kadar kolay... Bir çift her gün sabah Starbucks’a kocasıyla beraber uğrayıp hep aynı boy kahveyi alır. Sadece bir gün, büyük boy kahve ister. Eşini arabada bekleyen kadın görevlinin inceliğini karşılıksız bırakmayacaktır.

Her gün aldıkları kahveden farklı bir sipariş verildiğini fark eden görevli, arabada bekleyen bayanın uzun bir gün geçirdiğini düşünerek kahvenin üzerine not yazar “Umarız gününüz iyi geçer.”

Bu incelik bir hakla ilişkiler uzmanı olan bu müşterinin gözünden elbette ki kaçmayacaktı. Fotoğrafını çekip sosyal medya sayfalarına koyan kadının gönderisi birkaç ay içinde sosyal medyada yayılır. Yaşanan bu olay sosyal medyada büyük etki yaratır. Bu olay, müşteriyi iyi hissettiren uygulamaların sosyal medyanın da etkisi ile nasıl geniş bir etki yarattığını gösteren harika bir ağızdan ağıza pazarlama örneği olarak daima hatırlanacaktır.

Starbucks

Red Bull

Ağızdan ağıza pazarlama çalışmalarını düzenli bir şekilde pazarlama karmasına dahil eden ve etkisini yakalayan marka enerji içeceği sektöründe dünya çapında pazar lideridir.

Red Bull etkinlikler düzenleyerek ağızdan ağıza pazarlama çalışmalarında etki yaratmaktadır. Bunlardan bazılarını örneklendirecek olursak;

  • Red Bull Kanatlar Takımı: Red Bull arabalarıyla dolaşarak numune dağıtıyor ve kullanıcıların yeni tatları keşfetmeleri için çalışıyor.
  • Öğrenci Marka Yöneticisi Programı: Okul etkinliklerine katılarak öğrenci çalışmalarına sponsorluk sağlar. Marka bu program sayesinde doğal bir bağ geliştirir ve markayı destekleyen savunan bir öğrenci kitlesi yaratır.
  • Red Bull Bedroom Jam: Öğrenci demografisine uygun olarak hazırlanan bir yetenek yarışması organize eder. Bu deneyimi yaşayan öğrenciler ağızdan ağıza pazarlama süreçlerini etkilemektedir.
  • Red Bull Muhabiri: Bu program ile gazetecilik ve sinemacılık öğrencilerine Red Bull çevresinde haber yapması için sponsor olur.

Red-Bull

Morton’s Steakhouse

Yazar, konuşmacı ve girişimci olan Peter Shankman dünyanın birçok yerinde bağlantıya sahip. Bir gün Peter Shankman havalimanında aç ve yorgun bir şekilde tweet atıyor. Peter Shankman'ın müdavimi olduğu Mortons restoranı sahibi sürpriz bir şekilde rutin menüsünü Peter’a ulaştırıyor.

Geniş bir sosyal medya ağına sahip olan Peter Shankman bu durum karşısında şaşkınlığını sosyal medyadan herkesle paylaşıyor. Shankman sayesinde viral olan bu olay ağızdan ağıza pazarlama yapmak için gereken yaratıcılığın iyi bir örneğidir.

Morton's-Streakhouse

Buz Kovası Düellosu

2014 yılının olay yaratan çalışmalarından biri haline gelen ice-bucket challenge ağızdan ağıza pazarlama çalışmaları ile sosyal medyadan davranışları dahi nasıl harekete geçirebildiğinin harika bir örneği. Bağışı açan kişi herkesten buz kovasını insanların üzerinden döküp sosyal medyada paylaşıp çevresinden de bunu istemesini istedi. Bu sürece ünlüler de dahil olunca kampanya farklı bir boyut aldı. Ağızdan ağıza pazarlama süreciyle viral olarak yayılan bu challege sayesinde 115 milyon dolar bağış sağlandı.

Buz-Kovası

Dettol

Reckitt Benckiser’in ürettiği antiseptik bir sıvı olan Dettol, Çin'de bekledikleri kadar ilgi göremeyince ağızdan ağıza pazarlama kampanyası için kolları sıvadı. Kanaat lideri olarak seçilen 4.000 anneye, 2 tane kullanmaları 10 tane de dağıtmaları için numune Dettol gönderdi.

Marka hakkında konuşmaların devam edebilmesi amacıyla kampanyaya bir de oyun dahil edildi. Kampanya sonucunda hedef kitlenin %46’sına çok kısa bir sürede ulaşıldı. Marka bilinirliği 5 kat artarken satın almaya yönelik istekleri de 2 katına çıkardı. Kampanya sonrasında satışlarda %86 artış sağlandı.

Dettol

Tavsiye Evi

“Tavsiye Evi” Türkiye’de yürütülen ağızdan ağıza pazarlama çalışmaları arasında oldukça yenilikçi bir fikir. Evmanya, Vitra, Franke, Tefal, Bosch, Viko, English Home gibi markalarla yerleştirilen evde markalarla kadınları buluşturarak, marka ve tüketici arasında sohbet ortamı oluşturulmaktadır.

Tavsiye evinde lansmanlar, yazar sohbetleri, ünlü aşçılarla yemek toplantıları, kadın günleri gibi etkinlikler düzenlenerek evdeki ürünlerin kullanımı sağlanmaktadır. Evi ziyaret eden kadınlara “Tavsiye Melekleri” ismini veren bu evde deneyim pazarlaması yapılarak ağızdan ağıza (word of mouth) yapılması sağlanmaktadır.

Evde Ülker, Eker gibi hızlı tüketim malları, televizyonda D-smart yayını, ayrıca Joker firması tarafından düzenlenen bir çocuk odası bulunmaktadır.

Özetleyecek olursak WOMM yani ağızdan ağıza pazarlama, doğal bir yöntemdir ve bu süreçte tüketicinin kandırılmasına olanak yoktur. Bilgi akışı tüketiciden tüketiciye şeklinde gerçekleştiği için deneyimlere güven duyulmakta ve davranışları etkilemektedir.

Tavsiye--Evi

Şayet iyi bir ürün veya hizmet sunuyorsanız olumlu veya olumsuz yapılan tüm yorumlar size artı yönde dönecektir. Markanız hakkındaki olumsuz ürün veya hizmet kalitesi nedeniyle ağızdan ağıza yayılan yorumları dikkate almalı ve bunu bir fırsata çevirmek için gerekli tüm çalışmaları yürütmelisiniz. Aksi takdirde tüketici gözünde güvenilmeyen ve tercih edilmeyen bir marka olarak bir anda konum değiştirebilirsiniz.

Unutmayalım ki; ardınızda güçlü marka elçileri oluşturmak için daima gerçek müşteri memnuniyeti ve faydalı ürünlere ihtiyacınız olacak.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.