İş Dünyasının Popüler Uygulaması: LinkedIn

Teknolojinin gelişimiyle sosyal medya hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Her ne kadar ağırlıklı olarak eğlence amaçlı kullanılsa da fayda sağladığı alanlar da bir hayli fazla.

Özellikle birçok kişi iş dünyasında yeni fırsatlar aralayabilmek için artık sosyal platformların gücünden faydalanıyor.

Bu amaçla kullanılan LinkedIn de kariyer hedefi olan insanların iş arayışında yardımcı bir görev üstleniyor. Kullanıcılara kendilerini tanıtabilme ve network oluşturabilme imkanı sunar. Böylece kişiler, kendi departmanlarının öncü isimleriyle tanışabilme fırsatı yakalayabilirler. Dolayısıyla daha fazla kullanıcıya ulaşmak isteyen hesap sahipleri Linkedin etkileşim arttırma yollarını araştırırlar.

26.07

Markaların Linkedin Kullanımının Önemi

İş dünyasının kurumsal ve profesyonel dijital ağı, sosyal medya platformlarından biri olan LinkedIn, kurumsal kullanıcıların yanı sıra kişisel kullanıcılara da sahip. Markalar Linkedin i, özgün ve etkileyici içerikler üretme konusunda kıyasıya bir rekabet içerisinde kullanmaktadır. Araştırmalara göre, Linkedin kullanıcılarının yarısı, Linkedin'de etkileşime geçtiği markalardan alım yapmayı tercih ediyor. Bu durum; markaların LinkedIn hesaplarını yönetme şekillerinin, nasıl ve ne sıklıkla paylaşım yapmalarının ve hedeflerine uygun stratejilerle yol almalarının; marka değerleri açısından ne kadar önem taşıdığını gösteriyor.

İlk olarak haber akışında markaların hedef kitlelerine uygun içerikler paylaşmaları, etkinlik ve yarışma düzenleme, makale paylaşımı gibi kitlelerini LinkedIn' de etkileşime geçirecek adımlar atmaları ve bu sayede potansiyel hedef kitlelerini etki alanları içerisinde tutmaları gerekir. Bu durum Linkedin kullanımı konusunda en önemli durumlardan birisidir. İş ilanları ve iş tanımlarının yanı sıra takipçilerle iletişim kurabilecek, özgün ve kullanıcıyı harekete geçirecek anahtar kelime kullanımı, dikkat çekici ve etkileşim sağlayacak içeriklerin paylaşılması, LinkedIn sayfanızın etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisine sahip olması için önemli hususlar arasındadır.

Ölçümleme aşamasının, pazarlamadaki en önemli kısımlardan biri olması sebebiyle, sayfa analizlerini takip etmek, hesabın etkisini ve sonuçlarını görebilmek için markalara önemli fırsatlar sunmaktadır. Hedeflenen kitleye uygun olarak belirlenen doğru zamanlarda ve doğru etiketlerle aktif bir varlık sergileyecek doğru planları hazırlamak, kitleyi ilgi odağında tutmak için önemli bir adım olacaktır.

LinkedIn, markaların hedef kitle ile etkileşimi açısından etkili bir platform olmakla beraber, doğru hedeflemeyle ve reklam vererek yalnızca hedeflenen kitleye kendilerini gösterme imkanı sunar.

LinkedIn’in Markalara Sunduğu Fırsatlardan Bazıları İstatistiksel Olarak Şunlardır:

  • Günde sadece 3 veya 4 defa gönderi yayınlayarak hedeflediğiniz kitleye ulaşmak mümkündür.
  • Tek bir gönderinin takipçilere ulaşma oranı %20 olmaktadır.
  • Bir markanın LinkedIn’de paylaşım yapması durumunda, o markanın çalışanları paylaşıma diğer kullanıcılara göre %70 oranında daha fazla ilgi göstermektedir.
  • Takipçilerin %60’ına ulaşabilmek için ayda minimum 20 gönderi yayınlanması gerekir.
  • Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal mecralar ile kıyaslandığında, LinkedIn ana sayfasında yapılan ziyaretlerin daha fazla sayıda ve daha sık olduğu görülmektedir.

26.07_2

Peki, LinkedIn'de Hangi Konular Dikkat Çekiyor? Markalar LinkedIn Paylaşımlarını Nasıl Planlamalı?

  • Kariyer yönetimi ile ilgili bilgi veren makaleleri, LinkedIn kullanıcılarının %19’u daha fazla tercih etmektedir.
  • Kullanıcıların %16’sı LinkedIn’de markanın iş yeri psikolojisini konu alan makaleler görmek istemektedir.
  • Markanın faaliyet alanına yönelik yayınlayacağı bir yetenek yönetimi yazısı, LinkedIn kullanıcılarının %16’sının ilgisini çekmektedir.
  • Ayrıca LinkedIn kullanıcılarının %60’ı markanın sektöre bakış açısını, sektörle ilgili görüşlerini, sektörün gittiği nokta hakkındaki tahminlerini okumayı tercih etmektedir.
  • LinkedIn kullanıcılarının %50’si bir markayı takip ettiğinde o marka ile ilgili haberlerin yayınlanmasını daha çok tercih etmektedir.

26.07_3

LinkedIn Etkileşim Arttırma

Hedefiniz LinkedIn etkileşim arttırma üzerine kuruluysa muhakkak buna uygun bir profil düzenlemeniz gerekir. Bunun için sizi öne çıkaracak, dikkat çekici detayları belirtmelisiniz.

Hesabınızın daha fazla etkileşim sağlaması için kaliteli içerik oluşturmanız gereklidir. Unutmamanız gereken ise, içeriklerinizin kalite kontrol sisteminden geçeceğidir. İlgilendiğiniz konularda yazı, görsel veya karışık şekilde paylaşımlar yapabilirsiniz. Paylaşımlarınızın beğeni ve yorum sayısı LinkedIn etkileşim arttırma stratejiniz için yararlı olacaktır.

Gönderilerinizde Linkedin etkileşim arttırma amacıyla anahtar kelimelere yer açmayı unutmayın. Sosyal mecralarda hashtag olarak adlandırılan bu sözcükler içeriklerinizi daha fazla görünür kılar. Bir hesap sizin kullandığınız hashtag’i takip ediyorsa paylaşımınız direkt ana sayfasına düşecektir. Bu sayede takipçi sayınızı da artırabilirsiniz.

Linkedin etkileşim arttırma tekniklerinden bir diğeri de haber akışında gösterilen gönderileri incelemektir. Aynı zamanda bu paylaşımlara yorum yapmaktan çekinmeyin. Böylece paylaşımların sahibinin dikkatini iki kat daha fazla çekebilirsiniz.

Hesabınızın verilerini incelemek de Linkedin etkileşim arttırma amacınıza sizi yakınlaştırır. Çoğu zaman profilinizi görüntüleyenler sizinle etkileşime geçmektedir. Bu yüzden Linkedin etkileşim arttırma isteğinizi gerçekleştirmek için bu aşamayı atlamamalısınız.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.