Linkedin Learning ile Eğitimin Online Hali

Linkedin birçok kişinin kariyer hedefine ulaşmasında aracı olan dünyanın 3. en büyük, iş dünyasının ise en büyük sosyal ağ konumunda bulunan platformudur.

Burada sadece iş ilanları değil, şirketler hakkındaki yenilikleri yakalamak ve tanışmak istediğiniz insanlarla bağlantılar kurmak gibi birçok şansınız bulunuyor. Dolayısıyla bu kadar çok imkânı bir arada sağlayan bu platformun iki yıl içerisinde gerçekleştirdiği anlaşmalar da oldukça ses getirmiş durumdadır.

2015’in başında teknik ve profesyonel gelişim eğitimleri konusunda oldukça uzman bir platform olan Lynda.com’u satın aldı. Daha sonra 2016 yılında bu sefer Microsoft, Linkedin ile anlaşma sağladı. En son olarak Linkedin, uzmanlar tarafından hazırlanmış ve kişilerin kendilerini geliştirme şansı yakaladığı bir eğitim platformu ortaya çıkarmıştır.

Linkedin Learning ismi verilen bu sitede, uzmanlar tarafından hazırlanmış, eğitim içerik videoları yer alıyor. Peki, Linkedin Learning nedir? Nasıl kullanılır? Linkedin learning'in bize ne gibi katkısı olabilir? Gelin birlikte inceleyelim.

Linkedin Learning, uzmanların liderliğinde bulunan eğitim videolarıyla teknoloji, creative and business becerilerinizi geliştirmek, keşfetmek ve yardımcı olmak için kurulan online bir eğitim platformudur diyebiliriz. 5.000’den fazla kurs imkânı sunan ve kişiselleştirilmiş bite sized video olanağı olan Linkedin Learning ile hem iş alanınıza hem de ilgi alanınıza katkı sağlayabilirsiniz.

23.08

Linkedin Learning’in eğitim videolarında teknoloji, iş ve tasarım olmak üzere üç farklı kategori bulunuyor.

  • İş kategorisinde MS Office Programları ve finans iş geliştirme programları,
  • Tasarım kategorisinde son zamanlarda ilgi odağı olan Adobe gibi tasarım üzerine olan programların nasıl kullanılması gerektiği,
  • Teknoloji kategorisinde ise kodlama ve yazılım gibi konularda eğitim içerikli videolar yer alıyor.

Ayrıca belirtmek gerekiyor ki Linkedin Learning Platformunu Türkçe olarak kullanabilsek de, eğitimlerde şu an için Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır. Eğer Linkedin Learning üzerinden bir eğitim programına katılmak istiyorsanız, İngilizce başta olmak üzere 6 dil seçeneğinden en az birini iyi bilmeniz gerekiyor.

Linkedin Learning Nasıl Kullanılır?

Linkedin Learning masaüstü bilgisayardan kullanıldığı gibi linkedin learning app üzerinden de erişilebilen bir platformdur. Ayrıca masaüstü cihazınızdaki Linkedin ana sayfanızdan da istediğiniz eğitim alanına geçiş yapabilirsiniz. Bunun için sırasıyla şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır;

  1. Linkedin hesabınıza giriş yapın.
  2. Ana sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan “İş” menüsünü açın.
  3. “Learning experience” seçeneğine tıklayın. Böylece eğitim alanına yönlendirilmiş olacaksınız.

Linkedin Learning nedir diye hala merak içinde olabilirsiniz. Bu platformda tam 5.000 ve üzerinde kurs, 16.00’den fazla ise kişiselleştirilmiş video bulunuyor. Platforma yüklenen tüm videolar sektörde uzman olan kişiler tarafından yenileniyor. Linkedin Learning kullanıcısı olan her bir kişi video içerikleri telefonuna indirme imkânına sahip olarak, çevrimdışı izleme şansını da yakalamış oluyor.

Ayrıca izlemek istediğiniz videoları daha sonra da izlemek isterseniz, kaydetme seçeneği ile pratik yapmanızı da sağlıyor. Tüm video içeriklerini izledikten ve kursu tamamladıktan sonra Linkedin tarafından gönderilen, certificates of completion ödülüne kavuşmuş oluyorsunuz.

Belirtmek gerekir ki Linkedin bu eğitimi ücretli olarak sunmaktadır. İlk ay ücretsiz deneme seçeneği ile kullanabileceğiniz bu uygulamayı, bir ay sonra da kullanmak isterseniz yaklaşık olarak 30 dolar gibi bir fiyat ödemeniz gerekiyor. Ayrıca, eğer tercih ederseniz, Linkedin Learning yıllık paketini de satın alabilirsiniz. Yıllık paketi satın aldığınızda ödeyeceğiniz ücret ise yaklaşık 300 dolar civarında olacaktır.

23.08_4

Neden Linkedin Learning Tercih Etmeliyiz?

Linkedin Learning’i diğer online eğitim platformlarından ayıran bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerden ilki, alacağınız eğitim her ne olursa olsun konu bazlı anlatımların bulunmasıdır. Yani belirli bir konuda uzmanlaşmak istiyorsanız, (finans, pazarlama vb.) ilgili konu başlığı altında bulunan eğitimlere kolayca ulaşarak, industry experts gibi kişilerden yararlanabilirsiniz.

Gelişen ve yenilenen çağa ayak uydurmak için mesleğiniz her neyse çeşitli yazılımlar hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir. Linkedin Learning platformunda işinize katkı sağlayacak yazılıma yönelik birçok eğitim bulmanız mümkündür.

Linkedin Learning diğer platformlardan öğrenme yolu bakımından da ayrılmaktadır. Burada rastgele eğitimler aramak yerine, öğrenmek istediğiniz hedefleri belirleyerek yapılandırılmış bir öğrenme deneyimi yaşayabilirsiniz. Örnek verecek olursak, Dijital Pazarlama alanında ilerlemek istiyorsanız, öğrenme yolu size Online Pazarlama Temelleri, SEO Temelleri, Google Analytics ve İçerik Pazarlama gibi eğitimleri önünüze çıkarmaktadır.

23.08_2

Linkedin ve Sosyal Gücü

Linkedin’in gücünü arkasına alan Linkedin Learning platformu pek çok farklı alanda öne çıkmaktadır. Bu kadar kalabalık olan sosyal bir ağ için herhangi bir platforma giriş yapmadan, e-learning ulaştırabiliyor olmak oldukça başarılı bir durum.

Bunun dışında kendi kendini pazarlayabilen bir platform konumunda bulunuyor. Kullanıcılar Learning bölümünde aldıkları eğitimleri Linkedin profile içinde de paylaşabiliyor. Dolayısıyla, “Linkedin Learning nedir?” diye düşünen ya da hiç duymamış olan bir kullanıcı site içinde gezinirken bu platformu kolayca keşfedebilir.

23.08_1

Linkedin Learning’in Eksikleri Neler?

Pek çok avantajı içinde bulunduran Linkedin Learning, yine de tamamen mükemmel ve eksiksiz bir platform değildir. Bu eksiklerden ilk olarak göze çarpan sosyal özelliklerinin zayıf olmasıdır.

Linkedin kaydetme ve paylaşma gibi çeşitli özellikleri içinde barındırsa da, eğitimlerin beğenilme ve yorum yapma kısmına dair temel özelliklere yer verilmemiştir.

Sitenin görüntüsü profesyonel ve klişelerden sakınılmış olsa da, soğuk bir görünüme sahiptir. İnsanların ilgisini çekecek ve site içinde keyifle dolaşmalarını sağlayacak kişisel dokunuşlardan uzak kalmıştır.

Sitenin görsel kullanımı az olduğundan yaratıcılık konusunda eksiklik yaşamaktadır. Muhtemelen profesyonel bir görünüme sahip olmak üzere tasarlanmış olan bu siteye ufak dokunuşlar yapmak içerik kısmı gibi görselliğinin de iyileşmesini sağlayacaktır.

Profesyonelce hazırlanmış bir platform olması, kullanımının son derece kolay olması ve uzman eğitimler düzenlemesi Linkedin Learning platformunun avantajlı yönleri arasındadır.

Akredite sertifikası bulunmaması, fiyat seçeneklerinin yetersiz olması (sadece aylık ve yıllık) ve konularda yeterince ileri düzeyde ders sayısının henüz bulunmaması dezavantajlı olduğu durumlar arasındadır.

23.08_3

Mutlaka İzlenmesi Gereken 4 Linkedin Learning Eğitimi

1- Learning Personal Branding

Bir iş arayışındasınız, kendi iş yerinizi açıyorsunuz ya da kariyer alanında kendinizi geliştirmek hedefleriniz arasındaysa, kişisel markanıza yatırım yapmak doğru bir başlangıç olacaktır. Bu eğitim sayesinde insanları etkileyecek kişisel hikâyenizi nasıl yazacağınızı, doğru mesajı karşı tarafa nasıl ileteceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca hedef kitlenizi nasıl tanımlayabileceğinizi bilmeniz, yapacağınız işlerde başarılı olmanızı sağlayacaktır.

2- Time Management: Working from Home

Zaman kullanımı çok önemlidir. Peki, zamanımızı ve dikkatimizi harcadığımız bunca şey varken üretken kalabilmek ve verimli çalışabilmek için ne yapmalıyız?

Time management eğitimi aldığınızda maksimum üretkenlik ile kendinize özel bir çalışma alanını nasıl kuracağınıza, online olarak iş arkadaşlarınızla nasıl iş birliği içinde kalacağınıza dair ipuçlarını yakalayabilirsiniz.

3- Writing a Resume

Geleceğinizi şekillendirecek harika bir işe girmek, kişisel ve profesyonel yeteneklerinizi doğru bir biçimde yansıtan özgeçmiş sayesinde mümkün olmaktadır. Alacağınız bu eğitim ile birlikte doğru özgeçmişin nasıl yazıldığına dair birçok bilgiyi online olarak alabilirsiniz.

4- Excel Essential Training

Biliyorsunuz ki Microsoft Excel kullanmak çağımızın olmazsa olmaz becerilerinden sadece biridir. Bu eğitim sayesinde dataları nasıl verimli kullanacağınızı, basit işlevler yardımıyla nasıl işlem yapacağınızı ve veri görünümünü nasıl biçimlendireceğinizi keşfedebilirsiniz.

23.08_5

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.