Markalar İçin Twitter Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Twitter, markaların müşteriyle etkileşime geçmesi, güçlü marka algısına katkıda bulunmak için hızlı etkileşim imkanı sağlaması ve diğer markalardan farklılaşmak, duruşunu göstermek adına en çok kullanılan sosyal medya platformlardan biridir.

Bir markanın gündemdeki bir konuyla ilgili paylaştığı bir tweet, o markayı rakiplerinden ayırıp müşteri gözünde yüksek konumlara getirmeyi başarabilmektedir.

19.07.21_1

Twitter Pazarlama Stratejinizi Oluşturun

Markanızın yeni hizmetleri veya ürünleri gibi bilgileri paylaşmadan önce yapmanız gereken ilk şey, hedeflerinizi belirlemektir. Bir markanın Twitter üzerinden başarmak istediği başlıca şeyler şunlardır:

  • Marka bilinirliğini artırmak
  • Müşteri sadakatini artırmak
  • Potansiyel müşteriler oluşturmak.

Bunu dikkate alarak, mevcut marka hedeflerinizin neler olduğunu anlamak gereklidir.

Pazarlama stratejisi oluşturmak yalnızca yeni markalar için değil, uzun süredir iş dünyasında olan markalar için de Twitter etkileşim oranlarını artırmaları adına oldukça gereklidir.

Markalar, etkileşimde bulunduğu takipçileri tarafından haklarında yapılan eleştiri ve övgüleri görüp buna göre marka adına bir strateji belirlemelidir. Markayla ilgili iyi veya kötü yorumlara “geri bildiriminiz için teşekkür ederiz” şeklinde cevap vermeleri marka algısı adına olumlu sonuçlar oluşturur.

Takipçiyle iletişim sonlandırıldığında ise kurulan iletişim için teşekkür etmek, yardımcı olmaktan mutlu olduğunu belirtmek ya da önerileri dikkate alacağına dair nazik mesajlarla geri bildirim vermek takipçinin zihninde, tüketiciye önem veren marka olarak konumlanır. Böylece marka adı Twitter gibi etkin bir platformda duyulacak ve markanın daha fazla kişiye ulaşmasını Twitter kullanıcıları arasında yayılmasını sağlayacaktır. Bu da Twitter etkileşim oranlarını artıracaktır.

19.07.21

Markalarda Twitter Etkileşim Artırma Yöntemleri

Her platformun kendine özgü bir kullanım yöntemi vardır. Twitter etkileşim yüzdenizi yükseklere taşımak istiyorsanız bu tekniklerden haberdar olmanız gerekir. Markalar Twitter’ı bir pazarlama aracı olarak kullanmalıdır. Bu durum, kurumsal kimlikleri hakkında daha fazla bilgi vermeleri ile mümkündür ve bunun için yapılması gereken bazı aşamalar vardır.

Twitter Profil Sayfası Tasarımı

Twitter profil sayfanızın Twitter etkileşim oranına katkı sağlaması için markanızı net bir şekilde yansıtacak bir profil oluşturmalısınız. Takipçileriniz sayfanızı ziyaret ettiğinde onlara, markanızla ilgili kurumsal bir algı yaratmalısınız. Markanızın ürünü ya da sembolü her neyse onu ön plana çıkaran bir arka plan görseli kullanmalısınız ancak arka plan ve kapak görselinizin farklı olması gerekir. Ürün ve logoyu ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Açıklama kısmına mottonuzu mutlaka eklemelisiniz.

Twitter Kullanıcı Adı

Kullanıcı adını doğru seçmelisiniz. Markanız için seçeceğiniz “nickname” akılda kalıcı ve özgün olmalıdır. Kısaltmalardan uzak durmalısınız; çünkü bulunamayacak bir isim aynı zamanda twitter etkileşim oranınızı düşürebilir. Takipçiler arama yaparken veya attıkları tweetlerde markanın ismini kullanırlar; dolayısıyla asıl adınızı kullanmalısınız.

Twitter Profil Bilgileri

Profil bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olması gerekir. Özellikle e posta gibi iletişim adresleriniz görünür ve doğru olmalıdır. Twitter etkileşimlerini artırma stratejiniz için profilinizde; vizyon ve misyonunuz, sektörünüzün adı, müşterilerinizin görüşleri ve referanslarınıza yer vermelisiniz.

19.07.21_5

Diğer Sosyal Araçlarıyla Bağınızı Koruyun!

Diğer sosyal ağlarda da aktif olmak twitter etkileşim çemberinizin genişlemesi için artıdır. Hem diğer sosyal mecralardaki profilinize twitter hesabınızı eklemek hem de Twitter’daki sayfanıza diğer ağlardaki bağlantınızı sabitlemek daha fazla kişiye ulaşmanız açısından önem taşımaktadır. Diğer sosyal mecralarınızla yürüttüğünüz ortak strateji tüketici zihninde tek bir yerde ve olumlu yönde konumlanmanızı sağlar.

Twitter’da Paylaşım Yapın

Takipçileriniz, müşterileriniz veya potansiyel müşterilerinizdir. Paylaşımlarınızı yaparken bu hususa dikkat edin. Gönderilerinizde, ürününüzün ya da hizmetinizin görselliğini ön plana çıkarın çünkü bu, twitter etkileşim oranınızı artırmak ve daha fazla kitleye ulaşmanız için uygulamanız gereken önemli adımlardan biridir. Bu nedenle zaman diliminizi doğru bir şekilde ayarlamak ve doğru aralıklarda paylaşımlar yaparak akılda kalıcılığı artırmak önemlidir.

Noktalama İşaretlerini Kullanın

Yazılı paylaşımlarınızda başta ünlem olmak üzere noktalama işareti kullanımına özen gösterin. Link içeren tweetlerin de twitter etkileşim niceliğini artırdığı bir gerçektir. Paylaşımlarınızda kullandığınız bağlantılar, takipçilerinizi kurumsal web sayfanıza ya da online alışveriş sitelerine yönlendirmelidir.

19.07.21_4

Twitter’da Çekiliş Yapın

Paylaşımlarınızda takipçileriz için fırsatlar sunmalısınız. Belirli aralıklarla yayınladığınız tweeti beğenen ya da retweet yapanlar arasından çekiliş yapılacağını ve ürününüzün o kişiye hediye edileceğini duyurun. Bu sayede hem daha fazla retweet alabilir hem de daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Haftada bir kez çekiliş tweetleri atmak twitter etkileşim istatistiğinize ve marka bilinirliğine olumlu katkılar sağlar.

Twitter’da Takipçilerinizle İletişim Kurun

Markanızla iletişime geçmek isteyen kullanıcılara cevap verin. Özellikle paylaşımlarında sizi mentionlayan tweetlere cevap vermeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde potansiyel müşteriniz, tarafınızca ilgi göremediği için size karşı olan güveni azalacaktır.

Takipçilerinizin hakkınızda yaptığı her türlü eleştiri etkileşim oranları için bir fırsattır. Bir hatanızdan bahsediliyorsa telafi etmek için çabalayın. Müşterilerinizden geri dönüt almaya çalışın. Bunun için Twitter’ın kullanıcılarına sunduğu imkanlardan biri olan anketleri kullanın.

Üslup Konusunda Hassas Olun

Tweetlerin etkileşim oranlarında markaların kullandıkları dil etkili bir rol oynar. Takipçilerinizle kurduğunuz iletişimde sade ve hoş bir üslup kullanın. Bu durum hem oluşan kitlenizle aranızdaki bağı sağlamlaştırırken size antipati besleyenlerin görüşlerini de değiştirerek twitter etkileşim ağınızın genişlemesine katkıda bulunur.

19.07.21_3

Markaların Twitter’da Asla Yapmaması Gereken Davranışlar

Markalar Twitter sosyal ağını etkin ve doğru kullandıkları takdirde bu platformu pazarlama aracı olarak görebilirler ancak bazı yanlış davranışlar takipçi yani müşteri kaybına sebep olabilir. Markaların kaçınması gereken hatalar ise şu şekildedir:

Spam Yapmayın

Twitter algoritması organik olmayan yollarla takipçi kazanan hesapları engeller. Takipçi kazanmak için alakasız mentionlardan kaçının. Takipçi sayınızı artıracağını vadeden uygulamalardan uzak durun. Aksi halde hesabınız Twitter tarafından uyarı alabilir ve twitter etkileşim oranınız düşebilir.

Durağanlıktan Kaçının

Takipçileriniz sizi, tweetinizin içeriğini merak ettiğinden takip eder. Tweet üzerinden etkileşim oranınızı artması mevcut kitlenizin sağlamlaşmasına ve yeni kitlelere seslenmenize yardımcı olur. Düzenli paylaşımlar yapmak twitter hesabınızı ilgi odağı yapar. Bu durum da twitter etkileşim oranını artırmanız için katkı sağlar.

Hatalı Paylaşımdan Kaçının

Sadece ürün paylaşma hatasına düşmeyin. Gönderilerinizde bilgilendirici konulara da yer verin. Takipçilerinize, amacınızın sadece para kazanmak ya da reklam yapmak olmadığını gösterin. Yayınladığınız tweetler sayesinde potansiyel müşterileriniz sayfanızı ziyaret ettiğinde “ihtiyacım olan bilgi yok” demez ve sayfanızı incelemeye devam eder.

Birçok Farklı İçeriği Aynı Anda Paylaşmayın

Paylaşımlarınızı zaman aralıklarına bölün. Bir anda çok fazla gönderi yayınlarsanız zaman akışında gözden kaçabilir. Belirli aralıklarla atılan tweet müşterileriniz tarafından sürekli aktif görünmenizi ve twitter etkileşim niceliğini yükseltmenizi sağlar.

19.07.21_2

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.