Nasıl Youtuber Olunur? İncelikleri Nelerdir?

Dünyadaki en başarılı video içerik platformu olan Youtube, aktif olarak internet kullanan insanların tercihlerinde ilk sıralardadır.

Günümüzde hala popülerliğini koruyan ve gittikçe büyüyen bu platform, insanların artık sadece video izlemekle kalmayıp, içerik ürettikleri bir alan haline gelmiştir.

Sadece eğlence amaçlı içerik üreticilerinin yanında çoğu kişi de bunu bir meslek olarak görmektedir. Peki, para kazanmak amacıyla ister meslek olarak yapılsın, ister eğlence amaçlı içerikler üretilsin, gerçek bir youtuber olmak için hangi yolları izlemeliyiz? Nasıl youtuber olunur? Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarına bakalım.

Bilindiği üzere Youtube’a içerik üreten ve buradan para kazanan kişilere youtuber denilmektedir. Bu platform üzerinden videolar paylaşmak ve bunları insanlara aktarmak için öncelikle bir Youtube kanalınızın olması gerekir. Youtube için video çekip yüklemek o kadar popüler hale geldi ki üniversitelerin eğitim programlarında “nasıl youtuber olunur?” konuları üzerinde de durulmakta ve konu ile alakalı eğitimler verilmektedir.

youtube_7

Youtuber Olmanın Göründüğü Kadar Kolay Olmadığını Kabul Edin

Youtube’da kısa sürede gelir elde etmek, hatta çoğu insan tarafından tanınmış biri olmak isteyebilirsiniz. Hayal ettiğiniz bu amaca ulaşmak o kadar da basit değildir.

Bu süreç içerisinde sabırlı olmanız ve emek vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Hedeflediğiniz yere ulaşmak için düzenli bir çalışma sistemi kurmalısınız. Youtube’un içinde olmayan kişiler için bu iş sadece video yüklemek anlamına gelebilir fakat işin gerçek yüzünde büyük bir emek vardır.

Video için içerik üretmek, video çekmek, video düzenleme, yüklemek, açıklama bölümüne doğru metinleri yazmak, yapılan iyi ya da kötü yorumlara cevap vermek ve tüm bunları disiplinli bir şekilde yapıyor olabilmek, oldukça emek ve bilgi gerektirmektedir. Bundan dolayı öncelikle böyle bir tempoya ayak uydurup uyduramayacağınıza karar vermelisiniz. Eğer cevabınız evet ise diğer maddeye gönül rahatlığıyla geçebiliriz.

youtube_8

Youtube Kanalınızın Ne Hakkında Olacağına Karar Verin

Milyonlarca konu arasından dilediğinizi seçerek bir Youtube kanalı açabilirsiniz. Burada önemli olan hem sizin ilgi alanıza hitap etmesi hem de izleyiciler tarafından ilgi ile karşılanacak bir konu belirlemeniz olacaktır. İlginiz dışında bir konu belirlediğinizi varsayarsak, içerik üretmenin zorlaşacağı gibi sevmediği bir işte çalışıyormuş hissiyatı yaratmanıza da neden olabilir. Yani sizi takip eden kişiler için araştırma yaparken, konular sizi de heyecanlandırmalı.

Örnek verecek olursak, eğer müzikle ilgileniyorsanız Youtube kanalınıza “albüm incelemesi” adlı bir hesap açabilirsiniz. Eğer ki eğlenmeyi ve eğlendirmeyi seven bir kişiliğe sahipseniz eğlence temalı içerikler üreteceğiniz bir kanal düzenleyebilirsiniz.

youtube_4

Youtube Kanalınız İçin Ayrı Hesap Açın

Açacağınız temayı belirledikten sonra kişisel isminiz ile devam etmektense kanalınız için belirlediğiniz bir ismi kullanmalısınız. Öncelikle bir G- mail hesabı almalısınız. Aldığınız Google hesabınızı, Youtube platformuna girerek “Youtube kanalı nasıl açılır?” sorusuna cevap veren yönlendirmeleri takip ederek kanalınızı oluşturabilirsiniz. Youtube kanalı açmayı yapılacaklar listenizden çıkardıktan sonra İnstagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medyadaki platformlarda profil oluşturabilirsiniz.

Video İçin Alan Oluşturun ve Çekim Ekipmanlarına Karar Verin

Gezi blogu gibi yeni yerleri keşfeden, durağan olmayan bir kanal açma düşüncesindeyseniz ve kamera karşısında olacaksanız, videolarınızı çekeceğiniz alanı belirlemek sağlıklı bir karar olacaktır. Evinizde bulunan bir köşeyi çekim alanı olarak kullanabilirsiniz.

Çekim yapacağınız köşenin iyi ışık alıyor olduğuna dikkat edilmelidir. Eğer ışık kötü ise reflektör yardımı ile ışık oranı artırılabilir. Görüntünün tarama yapmaması adına çizgili veya kareli objeler içermemesi oldukça önemlidir. Bunun dışında, videoları çekerken arka plan rengi ile kontrast oluşturacak kıyafetler tercih etmek de daha hoş bir görüntü yakalamanızı sağlayacaktır.

Peki, Youtube için içerik videolarınızı ne ile çekeceksiniz? Bunun için elinizde bulunan telefon ya da bilgisayar kameranızdan yardım alabilirsiniz. Eğer çekim kalitesinden memnun değilseniz, teknoloji marketlerinden işinize uygun bir kamera edinmeniz gerekecektir.

Kamera karşısında bulunmaktan hoşlanmıyor da olabilirsiniz. Bunun çözümü ise sadece sesin algılanmasını sağlayan mikrofonlardan kullanmanız olacaktır.

youtube_3

Video Kurgusu Yapmayı Öğrenin

"Nasıl youtuber olunur?" sorusunun beşinci maddesi olan video kurgusu için bilmeniz gereken ilk şeylerden biri, eğer çektiğiniz videolar oyun içerikli değilse Youtube’un bunu direkt olarak paylaşmayacağıdır. Videoyu çekerken yapmış olduğunuz hataları ve duraksamaları videodan çıkarmak, videonuzu daha hareketli ve izlenebilir kılmak için arkasına müzik eklemek, intro ile kapanış bölümlerini yüklemek için kurguyu öğrenmeniz gerekmektedir.

Bunları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Kimse sizden profesyonel işler çıkarmanızı beklemiyor.

İMovie, Adobe Premier, Windows Movie Maker gibi programları kısa süre içinde çözerek, işinize yarayacak kadarını öğrenebilirsiniz. "Bu programları nasıl öğrenebilirim?" dediğinizi duyar gibiyiz. Youtube bunun için kaçırılmayacak bir fırsat.

İçeriğinizi Yüklerken Özen Gösterin

Youtuber olma yolunda ilerlemenin bir diğer kuralı, içeriklerinizi yüklerken de özenli olmanızdan geçer. Dikkat çekici bir kapak fotoğrafı ve atacağınız video başlığı, içeriğinizin izlenme oranını oldukça artırabilecek kuvvettedir.

Bunun dışında video açıklamasının içinde hedef kitlenizin karşısına çıkmasını sağlayacak olan anahtar kelimeleri kullanarak bir metin üretmelisiniz. Ayrıca video etiketleri de belirli bir ilgi alanına sahip kişilerin videonuza ulaşmasına katkı sağlayabilir. Örneğin, İtalya tanıtımı yaptığınız bir gezi videonuz varsa, #İtalya, #gezi, #pizza gibi tag’lere yer verebilirsiniz.

youtube_2

Düzenli Olarak Kaliteli İçerik Üretin

İzlediğiniz pek çok Youtuber’ın, kanallarına düzenli olarak video yüklediklerini fark etmişsinizdir. Evet, bu olay hem izlenme oranında artışa sebep olurken hem de kanalınızın abone sayısına olumlu etki edecektir. Hatta kanalınızın adını duyurmadan önce birkaç video çekip yedeklemeniz, işinize yarayacaktır. Böylelikle kanalınız açıldıktan sonra işlerinize ara vermeden devam edebilir, aksaklık durumunda video yükleyememek gibi zor bir duruma maruz kalmamış olursunuz.

Sade ve Net Bir Dil Kullanın

"İyi bir Youtuber nasıl olunur? " sorusunun cevabı insanları sıkmayacak ve iletilmek istenen asıl mesajı karşı tarafın dikkatinin dağılmayacağı sürede anlatabilmek olacaktır. Yani bir Youtube videosu için en gereksiz şey, 30 saniyede gösterip ya da anlatacağınız şeyi, 5 dakika boyunca konuşarak anlatmaya çalışmak olacaktır.

Saçma gibi gelse de maalesef ki bunu yapan birçok içerik üreticisi bulunmaktadır. Size kötü bir haberimiz var, izleyicilerinizin boşa harcayacak vakitleri yok…

Bu sebeple anlatacağınız şey her ne ise direkt olarak sadede gelmeniz, akıcılık açısından daha iyi olacaktır. Özellikle “nasıl yapılır” konseptli videolar çekecekseniz, videonun ne ile ilgili olacağından kısaca bahsederek, hemen işe koyulun. Videonun asıl amacı izleyicilere bir şeyler göstermektir. Eğer dinleyecek olsalardı, Youtube yerine podcast dinlerlerdi.

Tabii ki gerekli yerlerde daha uzun konuşma yapabilirsiniz ama bunu videonun başında yapmak yerine sonunda yaparsanız, sizi takip edenler videolarınızdan daha fazla keyif alacaktır.

youtube_5

Alanınızdaki Gelişmeleri Yakından Takip Edin

Youtube’un algoritmasına ayak uydurabilmek için sürekli güncel olayları takip etmeniz gereklidir. Yani "Nasıl youtuber olunur?" sorusunun cevabı biraz da burada yatıyor. Sizi izleyenlere olabildiğince bilgi aktarımı sağlamak ve alanınıza hâkim görünmek istersiniz. Bunun için de alanınızla ilgili gelişmeleri ve bu konuyla ilgili içerik üreten diğer insanları yakından takip etmeniz gereklidir.

Gelişmelerden haberdar olmak ve sektördeki yeniliklere hâkim olmak, (rakipleriniz dahil) kendi izleyicileriniz için de daha güncel ve alakalı içerik üretmenize fayda sağlamış olur. Rakiplerinizin videolarına göz atmanız, kendi videonuz yayına girmeden önce onların fikir ve düşüncelerini öğrenmenizi sağlar. Bu şekilde ister onlara karşı bir tutum sergileyebilir, isterseniz de kendinize özgün yorumlarınıza yer verebilirsiniz. Sonuç olarak alanınızla ilgili güncel bilgilere sahip olmanız, hedef kitlenizin sizi ilgiyle takip etmesine ve güncel konularda otorite olarak kabul etmesine olanak sağlayacaktır.

Takipçilerinizle İletişim Halinde Olun

Youtuber olma yolundaki başarınızı takipçi sayınızla ölçüyorsanız, takipçileriniz sizin için mücevher değerinde olmalı. Bu sebeple onlarla daima iletişim içinde olmalı ve değerli olduklarını hissettirmelisiniz. Bu tabii ki sadece yorumlarını beğenip, cevaplamaktan geçmiyor.

Takipçileri yönetmek başlı başına ayrı bir iştir. Yani bu konuya ayrıca bir vakit ayırmanız gereklidir. Örneğin Youtube canlı yayını açarak, takipçilerinizle direkt olarak iletişime geçebilirsiniz. Canlı yayınlar iletişim açısından oldukça samimi ve gerçekçi bir atmosfer yaratmaktadır.

Bu özelliği soru cevap için de kullanabilirsiniz. İzleyicilerinizden sorularını yorum kısmına yazmalarını isteyebilir, cevaplarını da canlı yayında verebilirsiniz. Bunun dışında sadece Youtube platformuna bağlı kalmayıp, diğer sosyal medya kanalları üzerinden de iletişim halinde kalmalısınız. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşarak, kitlenizin büyümesine fayda sağlayabilirsiniz.

youtube_1

Takipçi Topluluğu Nasıl Büyütülür?

 • Her zaman bir platform üzerinden, başka bir platformun linkini verin. Bu sayede izleyicileriniz diğer platformlarınıza da göz atmış olur. Videolarınıza yerleştireceğiniz, etkili bir eylem çağrısı bu konuda size yardımcı olacaktır.
 • Yeni bir video yayınlayacağınız zaman bunu var olan bütün kanallarınızda paylaşın ve mutlaka bir önceki videonuzun linkini ekleyin.
 • Youtube’un etkileşimini artırmak için bir forum başlatın.

Analiz ve İstatistikleri Öğrenin

Youtube platformu, yüklediğiniz video içeriklerin performansını görerek, takip edebilmenize imkân veren bir analiz bölümü sunmaktadır. Çıkan bu analizler, videolarınızı izleyen kişiler hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve hedef kitlenize daha fazla odaklanmanıza yardımcı olur. Bunun dışında videolarınız arasındaki performans farkını görebilmenizi sağlar. Bu sayede videolarınız hakkında neyin iyi neyin kötü olduğunu anlayarak, içeriklerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

Unutmamalısınız ki yaptığınız işin her zaman en iyisini yapmak mümkündür. Analizler, nasıl youtuber olunur sorusunun altında sıraladığımız tüm maddelerin sonuçlarını görmemizi sağlamaktadır. Yani bir youtuber nasıl başarılı olur tüm bunları analiz kısmı sayesinde inceleyebilirsiniz.

youtube_6

Popüler Kanal Konuları Nelerdir?

Seçeceğiniz konu oldukça önemlidir. Burada yapmanız gereken tek şey kanal ismi ile bağdaşan ve ilgi alanınıza yakın seçenekleri tercih etmeniz olacaktır. Bu konu başlıklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Eğlence
 • Oyun
 • Gündem – Yorum
 • Bilgi
 • Şaka
 • Spor
 • Makyaj
 • Müzik
 • İnceleme
 • Kendin Yap
 • Paranormal Olaylar

Nasıl Youtuber Olunur?

Bu soru Youtube alanında ilerlemek isteyen insanların sıkça sordukları sorular arasındadır. Nasıl youtuber olunur sorusunun cevabı, planlı ve düzenli çalışarak, gerekli emeği vermekten geçmektedir. Bu oldukça uzun bir yoldur.

Bazen kafanızda kurduğunuz fikirler istediğiniz gibi sonuç vermeyebilir. Bu noktada yapmanız gereken şey sabırlı davranarak, hedefinize odaklanmanız olacaktır. Youtube dijitalin büyük bir kısmını kapsadığı için sizin gibi fikirlere sahip birçok kişi arasından ön plana çıkmaya çalışmalısınız.

Özgün, yaratıcı ve yenilikçi bir duruş sergilediğiniz takdirde başaramayacağınız hedefinizin olmadığını unutmayın ve bu ilke ile ilerlemeye devam edin. Nasıl youtuber olunur sorusunu kısaca özetleyecek olursak;

 • Telefon kamerası ya da profesyonel bir kamera kullanın.
 • Bir konsept belirleyin.
 • Kanalınızın adının özgün olmasına dikkat edin.
 • Kendinize ait bir logo hazırlayın.
 • Özgün içerikler üzerinde çalışın.
 • Diğer sosyal medya platformlarını kullanarak reklamınızı yapın.
 • Taklitçi tavırlardan kaçının.

youtube

Youtube Kullanıcılarına Ait İstatistikler

 • Youtube’un dünya üzerinde 1,5 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır.
 • Youtube 88 ülkede ve 76 farklı dilde hizmet sağlamaktadır.
 • Her Youtube kullanıcısı, ortalama olarak günde en az 1 saat video izliyor.
 • Youtube’un en çok trafik aldığı yaş aralığı, 17-49 yaş aralığındaki insanlardır.
 • Youtube platformunu kullananların %55’i erkeklerden oluşmaktadır.
 • Youtube, Google’den sonra en büyük ikinci arama motorudur.
 • En iyi 100 kanalın 20’den fazlası oyun içeriklidir.
 • İnternet üzerindeki müziklerin %46’sı Youtube üzerinden dinlenmektedir.
 • Youtube, Google’ın yıllık reklam gelirlerinin %10’luk bir kısmını oluşturmaktadır.
 • 2020 yılında en çok para kazanmış olan 10 kanaldan 5’i oyun videoları yayınlayan kanallardan meydana gelmektedir.
 • Youtube, bu güne kadar telif hakkı için tam 2 milyar dolar ödemede bulunmuştur.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.