Omni-Channel Marketing

İnsanların sadece gerçek mekanlarda faaliyet gösteren mağazalardan alışveriş yaptığı zamanlardan beri pazarlama dünyasında çok şey değişti.

Tüketicilerin ihtiyaçları ve davranış şekli de elbette bu değişimin bir parçası. Günümüzde satın alma deneyiminin olabildiğince sorunsuz gerçekleşmesi büyük önem taşıyor. Müşterileri bu anlamda mutlu etmenin bir yolu da omni channel pazarlama yönteminden geçiyor.

1

Omni-Channel Marketing Deneyimi Nedir?

Omni-Channel Marketing alışveriş deneyiminin müşterinin gözünden görülmesi, müşteri deneyiminin tüm kanallarda kusursuz, entegre ve tutarlı olacak şekilde düzenlenmesi için harika bir pazarlama yöntemidir. Bu çoklu kanal pazarlama yöntemini uygulayan pazarlamacılar, mesajlarını ve hedeflerini tüm kanallarda ve cihazlarda uyumlu hale getirir.

Omni-Channel Marketing uygulamasında bütün mesele, tutarlı ve ikna edici bir marka mesajı vermek için iletişim kanallarınızın her birinin güçlü yönlerini birleştirmektir.

Omni-Channel Marketing Kampanyası Nasıl Yapılır?

Her şirket kendi benzersiz çok kanallı pazarlama altyapısını geliştirmelidir ve bu güçlü stratejiyi geliştirmek için şirketinizdeki birkaç departmanla yakın bir şekilde çalışmanız gerekir. Kendi programınızı oluştururken aşağıdaki segmentlere bakmalısınız.

  • Ürün
  • Pazarlama
  • Satış
  • Müşteri desteği
  • Müşteri başarısı

Omni-Channel Marketing girişiminizin amaçlarını ve hedeflerini herkes anladığında, bu modele geçişinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Bu segmentleri erkenden dahil etmek, Omni-Channel Marketing yöntemini uygulamaya çalışırken işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir sonraki aşamada ise, kanalların herhangi birini veya tümünü içerebilecek, birden fazla platformda tutarlı ve uyumlu bir deneyim oluşturmak için stratejik bir plana sahip olmalısınız.

Omni-Channel Marketing stratejisi uygulamak neden kritiktir?

2

Her şeyden önce, Omni-Channel Marketing ve Multi Channel Marketing’in iki farklı yaklaşım olduğunu anlamak önemlidir. Birçok şirket pazarlama kanalları için Multi Marketing uygular; web sitesi, e posta, blog ve sosyal medyayı kullanıyor olabilir ancak, bu kanallar arasındaki kullanım ayrı ayrı olduğundan tüketicileri her türlü cihaz, kanal ve platformda tutarlı ve sorunsuz bir kullanıcıyı deneyiminden mahrum bırakır.

Öte yandan, Omni-Channel Marketing uygulayan şirketler, günümüz tüketicilerinin işletmelerle etkileşimde bulunmak için çok çeşitli kanalları kullandığını ve dijital pazarlama bunu genellikle eş zamanlı olarak yaptıklarını anladıkları için de Omni-Channel Marketing aracılığıylabirleşik bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya çalışırlar.

Omni-Channel Marketing stratejisi uygulamanın en iyi yolu nedir?

Artık çok kanallı bir pazarlama stratejisinin müşteri deneyiminizi nasıl iyileştirebileceğini bildiğinize göre, bunu işinizde nasıl kullanabileceğinizi inceleyebiliriz.

İşte, Omni-Channel Marketing stratejisini en etkili şekilde uygulayabilmeniz için 4 tiyo;

1-Alıcı kişileri oluşturun

Alıcı, ideal müşterilerinizin bir temsilidir. Alıcı kişilikleri oluşturmak, hedef kitlenize hitap eden içerik ve mesaj oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca, mesajınızı farklı hedef kitle grupları için kişiselleştirmenizi sağlar.

2-Hedef kitlenizin kim olduğunu anlayın

Omni-Channel Marketing stratejisi geliştirmenin en önemli adımlarından biri, müşterilerinizle paylaştığınız farklı temas noktalarından veri toplamaktır. Bu da hedef kitlenizin kim olduğu ve onların özel mücadeleleri ve ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiği anlamına gelir.

İdeal müşterilerinizin ne aradığını anlamak için trendleri ve kalıpları araştırmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bunu da Google Arama Motoru, Google Analytics ve Google Insights'ı kullanarak yapabilirsiniz.

3

3-Tutarlı olun

Ayrı olarak kullanılan kanallar genellikle tutarlılıktan yoksundur. Müşterilerinizin kullandığı tüm kanallarda ve cihazlarda tutarlı, sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmanız gerekir. Bu noktada, yazı tipi seçiminizde, logo ve renk kullanımınızda tutarlılık sağlamak iyi bir başlangıç olacaktır, fakat bunlar dışında da tüm ortamlarda tutarlı kaldığınızdan emin olmalısınız.

4-Mesajınızı tüm kanallarda benzer yapın

Mesajınız, kitlenizin kullandığı tüm kanallarda benzer olmalıdır. Bunun sebebi, mesajınızın karışık olmasının müşterilerinizin de kafasını karıştırabilecek olmasıdır. Bugün, alıcılar birden fazla kanaldan çok sayıda mesaj almakta; bu nedenle de insanların dikkatini çekmek gittikçe zorlaşıyor. Bir alıcı kitlesini kendinize çekmek ve sizden alışveriş yapmalarını sağlamak için, kullandıkları kanallar aracılığıyla doğru zamanda doğru mesajı iletmeniz büyük önem taşır.

Omni-Channel Marketing stratejisini iyi kullanan 3 şirket

Amazon

Başta yalnızca online bir girişim olarak başlayıp kısa sürede e ticaret platformundaki en büyük kanallı örneklerden birine dönüşen Amazon, müşterilerine yalnızca web siteleri ile değil, aynı zamanda bu kanallarla da erişim sağlamaktadır;

  • Mobil uygulama
  • Alexa cihazları
  • Akıllı saatler
  • Mağaza

Markanın kusursuz omnichannel pazarlama yöntemi sayesinde müşteriler Amazon’u yalnızca takip edip, internet üzerinden sipariş vermekle kalmazlar, aynı zamanda bu siparişleri mağazadan, çeşitli "dolaplardan" veya Amazon’un geleneksel satış yöntemini uygulayarak kapılarından teslim almayı seçebilirler.

Amazon’un uyguladığı en iyi Omni-Channel Marketing stratejilerinden biri, müşterilerin Alexa adındaki bir cihaz ile sesli olarak iletişim kurup ürünlerini sepete ekletebilmesidir.

Sephora

Güzellik markası öncülerinden Sephora, alışveriş yapanların online satın alma işlemlerini mağaza içi ziyaretlerine bağlayan çok kanallı bir müşteri deneyimi yaratmaktadır. Ücretsiz makyaj ve güzellik atölyelerine ek olarak, müşteriler alışveriş yaparken 'Güzellik Çantası' hesaplarına erişmek için mağaza içi tabletleri kullanabilir.

Müşterilerinin mağazalarından birine girdiklerinde, aralarından seçim yapabilecekleri çeşitli seçenekler olduğunu bilen Sephora, Beauty Bag to find uygulamasını mağaza içi iletişim kanalıyla entegre ederek müşterilerin seçeneklerini daraltmalarına ve satın almayı düşündükleri ürünleri takip etmelerine yardımcı olmaktadır.

4

IKEA

Dünya çapında 52 ülkede, 424 fiziksel mağazaya sahip, evimizin her şeyi IKEA, 2017’de ‘’online alışveriş etkileşimli katalog’’ ve ‘’alışveriş sanal asistanı web uygulaması’’ olarak adlandırdıkları, müşteri deneyiminde tamamen fark yaratacak uygulamalarını piyasaya sürdü.

Bu uygulamalar, bir katalog veya bir dizi satın alma sayfasından oluşan bir e ticaret mağazasından daha fazlasıdır. IKEA'nın, hedef kitlesi olan birçok gencin düğün veya eve dönüş hediyeleri için alışveriş yapmak isteyeceğini dikkate alan akıllı bir hediye kayıt uygulaması vardır.

Bu uygulamada bir ev ya da apartman dairesini dekore edenler için birçok kullanışlı planlama araçları bulunmaktadır. Müşteri hizmetleri ekibi de size ücretsiz olarak yardımcı olur. IKEA’nın bu uygulamaları ve müşteri hizmetlerinin etkin yardımı müşteri odaklı stratejiye iyi bir örnektir.