Pandeminin Yıldızı: Dijital Medya ve Dijital Medya Ajansı

Dijital medya kavramı en basit tabiri ile geleneksel medyanın aksine tüm teknolojik aletler üzerinden yayınlanabilecek, erişilebilecek ve depolanabilecek olan her türlü veridir.

Web site, mobil, sanal gerçeklik programlarında var olan her türlü medyayı içermektedir.

Dijital medya olarak adlandırılan bu alan, markayı, markalanmayı, iletişimi, sanatı, bilimi, pazarlamayı, satışı, finansı ve ayrıca hukuk gibi birçok kavramı içinde barındırmaktadır. Bu sayede insanlar dijitalin gelişimiyle birlikte daha hızlı etkileşim kurarak, sürekli değişen dijital gündeme uyum sağlamışlardır.

Dijital medya araçlarından biri olan sosyal medya ise kullanıcıların kendi ürettikleri içerikleri diğer insanlarla paylaşabilecekleri platformlardır. Sosyal medya için interaktif bir iletişim söz konusu olmaktadır. Bu sayede kullanıcılar yer ve zaman fark etmeksizin birbiri ile iletişim halindedir. Aynı zamanda sosyal medyada her kullanıcı bir içerik üreticisi olarak karşımıza çıkar.

Dijital dünyada var olmak ve bunu sürdürmek oldukça önemli bir hale gelmiştir. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte 7/24 online iletişimle artık her şey daha da hız kazanmıştır. Özellikle dijital medya ajansı iseniz hem rakipleriniz hem de müşterileriniz için dijitalin vermiş olduğu nimetlerden en iyi şekilde faydalanmanız gerekir.

Dijital medya ve dijital medya ajansı nedir

Dijital medyanın varlığı, kurumların geniş hedef kitlelere hızlı bir şekilde hitap etmelerine ve onlar için doğru içerikler üretmelerine olanak sağlamaktadır. Hedef kitlenize mesajınızı kısa yoldan ve direkt olarak sunabilmenize olanak sağlayan dijital medya, monolog değil diyalog şeklinde ilerlemektedir. Yani bu iletişimde hedef kitlenizin sorularına, yorumlarına ve yönlendirmelerine direkt olarak cevap verme şansınız olmaktadır.

Ayrıca anında, ölçülebilir, raporlanabilir ve analiz edilebilir verilere ulaşmanız mümkün hale gelmiştir. Yeni medyaya uyum sağlamak ve bunu iş hayatının tamamına empoze edebilmek, kurumlara rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Dijital platformları doğru yönetebilmek, kurumun marka bilinirliğini, tercih edilirliğini ve ayrıca markanın değerine pozitif anlamda etki etmektedir.

Dijital medyayla birlikte ortaya çıkan dijital iletişim dilinin geleneksel medyadan daha kolay olacağı, iletişimde daha esnek olunacağı düşünülüyordu. Oysaki burada dikkate alınması gereken konu, sizin dijital dünyayı kullanırken ki hızınız kadar, (hatta daha fazla bir oranda) hedef kitlenizin hızıdır.

Dijital medyada yayınlamış olduğunuz her bir paylaşımın iletişimi daha kolay, daha hızlı ve düzeltilmesi daha kolay görünüyor olabilir. Bakıldığında öyledir de ancak sizin bunun farkına varmanız ve yanlışınızı düzeltene kadar geçen kısa zaman içerisinde, paylaşımlar da aynı hızla yayılmış oluyor.

Bu nedenden dolayı dijital dünya marka için ekonomik açıdan hızlı sonuçlara ulaşmayı sağlayıp, bir noktadan dünyanın diğer ucuna erişme imkânı veriyor. Bir taraftan da rekabeti arttırarak, sizi hata yapma lüksünüzün olmadığı bir yere doğru götürmüş oluyor. Peki, sürekli gelişen dijital medyanın tamamlayıcı terimleri nelerdir?

 • Domain: Alan adı anlamına gelir ve web siteleri adını ifade etmektedir.
 • Kitle: Dijital pazarlama faaliyetlerinde hedef alınacak kişilere verilen isimdir.
 • Davranışsal Hedefleme: Reklam kampanyalarının daha verimli olması için internet kullanıcılarını davranışlarına bağlı olarak hedeflemeyi ifade eder.
 • Marka Farkındalığı: Reklam kampanyalarının etkilerine göre markanın kullanıcılar tarafından tanınır hale gelmesini ifade eder.
 • Görüntülü Reklamcılık: Oluşturulan reklam kampanyalarında görsel ve video kullanılarak ortaya çıkarılan reklamcılıktır.
 • Gösterim: Yayınlanan reklamların kaç kişi tarafından görüldüğünü ölçümleyen verilerdir.
 • Çerez: Tarayıcılar sayesinde internet kullanıcılarını takip etmeyi ve kullanıcılar hakkında veri toplamayı sağlayan dosyalardır.
 • Tıklanma Oranı: Reklam kampanyalarını ya da bağlantı tıklamalarını ifade eden yüzdelik sayılardır.

Dijital medya düzenlemesi nasıl yapılır

Dijital Medyanın Gözbebeği Sektörler

Dijital medya kullanım alanı olarak oldukça genişlik göstermektedir. Hemen hemen her sektörde kendine yer bulan bu kavram, e- ticaret, teknoloji, sanal gerçeklik, eğitim, oyun sektörü, sosyal medya gibi alanlarda kendini göstermektedir.

Özellikle eğitim sektöründe kullanılması, öğrencilerin evden bile etkili bir eğitim almalarına olanak sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sağlık sektörü için de önem taşıyan dijitalin, geliştirilen randevu sistemleri, etkili ve hızlı iletişim imkanı, hızlı müdahale imkanı ve daha pek çok noktada hayati bir önem kazanmasını sağlamıştır.

Genel olarak dijital medya ürünlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • E-ticaret siteleri
 • Video ya da mobil oyunlar
 • Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal medya platformları
 • Video içerikler
 • Sanal gerçeklik
 • Eğitim
 • Satış ve Pazarlama
 • Gazetecilik

Dijital Medya Ajansı Ne İş Yapar?

Geleneksel reklam ajansından farklı olarak, dijital medya ajansı internet üzerinden kullanılabilen tüm dijital mecralarda yürütülen pazarlama faaliyetlerine hizmet veren ajanstır. Bu sayede gelenekselden ayrılarak, yapmış olduğu tüm pazarlama faaliyetlerinin performansları ölçümlenebilir duruma gelmektedir.

Dijital medya ajansı hizmet sunacağı kişilerin ya da firmaların iş modelini ve hedef kitlesini çok iyi anlamalıdır. Hedef kitlenin hangi saatlerde, hangi online mecralarda vakit geçirdiğini, hedef kitlesinin hangi alanlarda daha çok etkileşim ya da reaksiyon verdiğini bilmelidir. Bunun sonucunda dijital medya ajansı markaları için uygun olan bir pazarlama stratejisi oluşturmaktadır.

Dijital pazarlamanın başarısındaki en önemli nokta olan strateji geliştirme çalışmaları sonrasında en doğru planlama çıkarılır ve kontrollü bir şekilde uygulanmaya başlanır. Bu plan uygulanırken dijital medya ajansı pazarlama bütçesini en verimli şekilde yönetir. Online mecralar için kullanılan internet reklamlarının ya da sosyal medya reklamlarının dönüşüm oranlarını incelemektedir.

Bunun yanında markanın iletişim dilinin belirlenmesi, aylık ve yıllık içerik planlanması, tasarım şablonu, marka imajı oluşturma, marka ile tüketici arasında sağlıklı bir iletişim yürütülmesi dijital medya ajansı için başlıca sorumluluklar arasındadır.

Birçok farklı departmanı bünyesinde bulunduran dijital medya ajansı için önemli noktalardan bir diğeri de iletişimdir. Bu iletişim kanalları mailler, online mesajlaşma grupları ve toplantılar aracılığı ile sağlanırken, ajansların marka temsilcileri bu süreçte köprü görevi görmektedir.

Kuşkusuz birçok marka için farklı hizmetler veren ajansların, iş planlaması oldukça önemlidir. Her bir markanın beklentisi farklı olmakla birlikte, bu süreci en iyi ve verimli şekilde ilerletmek bir ekip işini ortaya çıkarmaktadır.

Dijital medya ajansı ne iş yapar

MentMon Dijital Medya Ajansı Kimdir?

MentMon dijital medya ajansı, sektörde daima strateji temelli çalışan, dijital dünyada varlığınızı, reklamınızı, itibarınızı ve marka yönetimi gibi becerilere sahip olan bir dijital medya ajansı olarak varlığını sürdürmektedir.

MentMon 2010 yılında kurulmuş olup, o günden bu güne işini ciddiye alarak ilerlemiştir. Sektörde çizmiş olduğu pazarlama stratejileri ve kreatif çalışmalarıyla birlikte kendisini diğer dijital medya ajanslarından ayırmaktadır. MentMon medya, dijital dünyanın nabzını yakından takip ederek, en güncel haber ve içerikleri medya planlama sayesinde aktarmaktadır.

Sunmuş olduğu hizmetler ile farkını yansıtan MentMon reklam ajansı, dijital medyanın tüm unsurlarını kullanarak en iyisini yaratma amacını gütmektedir. Peki, MentMon diğer sosyal medya reklam ajansları arasından farkını nasıl belli ediyor?

Dijital medya ajansları İstanbul olmak üzere birçok şehirde bulunmaktadır. Bunlar arasından sizin için en iyi hizmeti verecek ve sizi bir bütün olarak ele alacak olan ajansı bulmanız yorucu bir süreç olabilir. MentMon medya, dijital dünyanın ayrılmaz parçaları olan;

 • Arama motoru optimizasyonu,
 • Google reklam yönetimi,
 • Sosyal medya içerik üretimi,
 • Sosyal medya yönetimi,
 • Web sitesi tasarımı,
 • Markalama,
 • Kurumsal kimlik,
 • Dijital PR,
 • Holistik pazarlama,
 • Prodüksiyon,
 • Sosyal medya reklam yönetimi gibi markalara ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri sunuyor. Öncelikle markanın ihtiyaçlarını analiz ediyor ve markaya uygun olarak bir çalışma sistemi geliştiriyor.

Dijital medya ajansı MentMon, kurduğu her işbirliğini güven temelli oluşturarak, bir markanın dijitalde ihtiyaç duyduğu tüm hizmetler ile gelişim alanını genişletmeye devam ediyor. Sizi ve hikâyenizi öğrenmek, hedeflerinize ulaşmanızdaki en gerçekçi ve güvenli adımları birlikte atmak için heyecanla tanışmayı bekliyoruz.