SEO Nedir, Ne İşe Yarar?

Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır.

Arama motorlarında yapılan ilgili aramalarda üst sıralarda görünmenizi sağlar. İçerikler belli başlı kurallarla, algoritmanın algılayabilmesi için uygun hale getirilerek uygulanır.

makale içi 1

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Kaliteli ve daha yaygın ziyaret edilen siteler Google tarafından aramalarda öncelikli olarak gösterilmektedir. SEO için kalite, site içi optimizasyonları, popülerlik ise site dışı yapılan çalışmaları ifade eder.

Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır? (On-Page SEO)

Arama motorları, belirli kurallara göre web sitelerine kalite puanları vermektedir. SEO analitiğine göre sitede kullanılan metin ve görsel içerikleri, temiz ve hızlı kod yapısı, kullanıcı için kolay arayüz ve arama motoru etiketleri kalite puanını etkilemektedir.

Metin ve Görsel Optimizasyonu

SEO çalışmaları için site içindeki metinler özgün ve okunaklı bir akışa sahip olması en önemli konudur. Metinler ne kadar özgün ve kaliteli olursa okuyucuların sitede geçirecekleri zaman da o kadar artmış olur. Site içinde kullanılan görsellerin de kalitesi ve özgünlüğü hem okuyucularda iyi bir algı bırakmanızı hem de kalite puanınızın artmasını sağlar.

makale içi 2

Site Hızı ve Temiz Kod Yapısı

Yavaş açılan bir site kullanıcıları siteden hızla ayrılmalarına neden olur. Bu da site kalite puanını hızla düşürmektedir. Karışık bir kod yapısı arama botları için olumsuz bir etkendir. Arama motoru botları için temiz ve rahat taranabilir kod yapısı hazırlanmalıdır.

Kullanıcı Dostu Web Sitesi

SEO kullanımının asıl amacı kullanıcıya kaliteli ve yararlı bilgiler sunmaktır. Bu sayede Google da üst sıralara çıkabilirsiniz. Yanıltıcı yönlendirmeler, uzun ve hatırlanması güç URL yapıları, kalitesiz tasarımlar hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru botları için düşük kalite puanı oluşturur. SEO kurallarına göre yazı fontları, sitede kullanılan renkler, iç bağlantılar gibi çalışmaları özenle sunan siteler kalite puanlarını arttırmaktadır. Düzenli ve rahat erişilebilir bir yapı ile oluşturulmuş bir site, kullanıcı ve arama motoru botları için iyi bir deneyim sağlar.

Arama Motoru Etiketleri

Meta etiketleri, sitenin botlar tarafından doğru algılanmasını ve doğru indeksle arama sonuçlarında görünmesini sağlar. Sıralamanızı doğrudan etkileyen bir SEO kriteridir. Doğru etiket yapılandırmaları ile Google sayfanızda daha hızlı gezinip algılayabilir. Başlıca meta etiket parametreleri; sayfa başlıkları ve açıklamaları, dil etiketleri, doğru sayfa adres gösterimleri gibi botlara sinyal veren etiketlerdir.

makale içi 3

Dış SEO Çalışması Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir? (Off-Page SEO)

Site dışı yapılan bütün etkileşimleri ve paylaşımları içerir. Google’ı kandırmaya yönelik site dışı SEO çalışmaları sitelerin silinmesine kadar giden hatalara neden olabilir. Google yapay popülerlik sağlamaya yönelik çalışmaları belirleyebilmek için ciddi performans göstermektedir. Bu tarz siteler zamanla sıralamalarda kayıplar yaşar. Site dışı yapılan SEO çalışmalarına “backlink” ismi de verilmektedir.

Backlink Nedir?

Web sitesinin, bir başka web sitesinin linkini referans vermesine backlink denilmektedir. Bu sayede sitede ekstra popülerlik sağlayarak siteye hem trafik hem de tanınma sağlanmış olur. Bu yapıyı manipüle eden bazı web siteleri, Google tarafından tespit edilerek, arama kelimelerinde filtreye düşebilmektedirler.

Peki Nereden Başlamalıyım?

SEO marka bilinirliği, itibar ve satış artışı sağlar. Markanızı milyonların önüne taşır. Her web sitesinin, her başlığın, kendine özel dinamikler barındırdırğı unutulmamalı. Bu sebeple çalışmalarız özgün ve iyi planlanmış olması önemlidir. Sonuçların alınması ise uzun vadeli düzenli bir performans gerektirmektedir. İyi bir çalışma planı ile sürece başlayabilir veya bu konuda ajanslardan destek sağlayabilirsiniz.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.