Sosyal Medyanın Başarı Anahtarı: Hashtagler

Her geçen gün arasına bir yenisinin eklendiği sosyal medya platformları, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Onlarla düşünüyor, karar veriyor ve harekete geçiyoruz. Sosyal medyanın doğru kullanımı hedef kitleyi ve kullanıcıyı harekete geçirdiğinden dolayı, markalar için büyük bir önem taşıyor.

Sosyal ağlarda da büyümeye ve gelişmeye yönelik bir değişim yaşanıyor. Bu durum da markaların artmasına, markaları dijital üzerinden bilhassa da sosyal medya aracılığı ile iletişim kurmaya, kampanya yapmaya mecbur bırakıyor.

Sosyal medya pazarlamasında başarılı olmak için markaların ve ajansların dikkat etmesi gereken 4 ana nokta bulunuyor. Bunlardan ilki sosyal medya optimizasyonunu ele alıyor. Hedef kitlenin kullandığı doğru sosyal medya kanallarını kullanarak onlarla yorum ve hashtagler ile bağlantı kurulabilir ve etkileşim güçlendirilebilir.

Bu bağlantıyı kurduktan sonra içeriklerle markayı güçlendirip iyi bir stratejik planlama ile sosyalleştirme adımına geçilebilir. Son nokta ise tüm bu yapılan sürecin dönüşüdür, başarı oranlarına göz atılır ve buna göre yeni stratejiler belirlenir, yol izlenilebilir.

Hashtag Neden Önemlidir

Hashtag Neden Önemlidir?

Günümüzde hashtag kullanımının ve etkileşiminin artması da kampanya yapmak ve gündem oluşturmak için hashtag kullanımının önemini ve etkisini kanıtlıyor. Bu bağlamda bakıldığında hashtag kullanımının aslında üreticinin, kullanıcı ile ilk bağlantısını kurduğu ve devam ettirmek için sürdürmeye ihtiyaç duyduğu yer ilk noktadır.

Yorumlar, görseller, paylaşımlar ve kullanılan hashtag ile kullanıcı-üretici arasında bir ilişki oluşur. Sosyal medyada başarılı olmak için profil aktif tutulmalı ve sürekli bir iletişim sağlanmalıdır. Bunun haricinde hedef kitleyi büyütmek ve açılmak isteyen markalar için ilgili popüler hashtagleri kullanmak kurtarıcı bir görev görmektedir.

Sosyal medya pazarlamasının olmazsa olması hashtaglerin başarılı olması için yazılı olmayan belirli kriterler bulunur. Bunlardan ilki, markanın kullandığı hashtaglerinin sadece popüler kültür ögelerinden oluşmaması ve sayısı fazla hashtag kullanımından kaçınılmasıdır.

Kullanıcı bu popüler kelimelere internet ortamında sayısız kez maruz kalmaktadır. Eğer marka sadece popüleri kullanırsa bir yerden sonra aynıya düşeceği için başarılı olamaz. Bununla beraber kullanıcıya sunulacak hashtag belirlenirken iyi bir araştırma yapılmalı, yan anlamı ve bağlantısı olup olmadığı öğrenilmelidir.

Hashtag Kampanyaları Nasıl Olmalıdır

Bulunulan bölgeye ve onun diline, kültürüne, yaşayış biçimine uygun yerel hashtag kullanımı da başarıyı arttıracak diğer unsurlardan biridir. Son olarak kullanıcı ile bağ kurmak için cesur adımlar atmalı, daha önce denenenlerin dışına çıkarak markaya özgü bir hareket başlatabilirsiniz.

Hashtag sadece müşteri ile bağ kurmak için değil kullanıcıların markayı bulması ve takip etmeleri, sürece dahil olmaları için de önemli bir araçtır. Tag kullanımları için genellikle Instagram ve Twitter platformları tercih edilmektedir fakat hashtag kampanyasını LinkedIn, Facebook ve Google+ gibi platformlarda da devam ettirerek daha geniş bir kitleye ulaşabilmektedir.

Bu döneme kadar sosyal medyada hashtagler ile yapılan pek çok başarılı kampanya bulunmaktadır. Çoğunlukla hashtag kampanyaları diziler ve programlar için kullanılır, hayran kitlesini yönlendirmek ve etkileşim kurmak için oldukça başarılı bir yöntemdir.

Başarılı bir kampanya için iyi ve doğru bir hashtag stratejisi planlamak gerekir, yapılacak araştırmalar ile istenilene kolayca ulaşılabilir. Bunun haricinde marka ve kişi, hashtagini belirlerken doğru anahtar kelimelere ulaşmalıdır. Eğer kullanıcı kullanılan hashtag için katılım sağlarsa, bu çağrıyı kabul etmiş olduğunun göstergesidir.

Hashtag Ne İşe Yarar

Başarısı ile Hedefine Ulaşan Hashtag Kampanyaları

Markasına özgü olarak seçilen hashtag kampanyaları ile başarıya ulaşan başlıca markaları şu şekilde derleyebiliriz:

  • Mavi Jeans, #aşıkoldum, Şubat 2014

14 Şubat için başlatılan reklam kampanyası eş zamanlı bir deneyim sunmayı amaçlıyordu. Kullanıcıların mavi mağazalarına gelerek en beğendikleri ürüne #aşıkoldum kartını takıp fotoğraflayarak #aşıkoldum hashtag ini kullanarak paylaşmalarını istiyordu. Bunun yanı sıra kampanyaya dahil olmak için mağazaya gitmek gerekli değildi. Beğenilen ürünün linkini Twitter üzerinden paylaşarak da kampanyaya katılım sağlanabiliyordu. Instagram, Twitter ve Vine üzerinden ilerleyen kampanyada kullanıcıların paylaşım yapması sonucunda hediye kazanma şansı yakalaması elde ediliyordu. Bu da kampanyaya katılımı arttırmıştı.

Hashtag Nedir

Bir video ile başlayan kampanya cinsiyetçiliği ve buna bağlı gelişen tüm ön yargıları kırmak amacıyla yapılmış. Videoda yer alan kişilere bir şeyi kız gibi yapmalarını istiyorlar ve videoda yer alan kişilerin yaş aralıkları kız gibi kavramına bakışı gözler önüne seriyor. Benzer viral videolardan çok daha uzun olan bu reklam filmi şu ana kadar 68 milyon kez izlendi ve sosyal medya üzerinden hashtag kullanımı da büyük bir başarı sağladı.

  • SuperStep, #OldieButSelfie, 2014

Başarılı ve bilinen bir ayakkabı mağazası olan SuperStep 2014 yılında gerçekleştirdiği kampanya ile başarılı sonuçlara ulaşmıştı. Selfie’nin daha yeni hayatımıza girdiği bu dönemde kişilerden en sevdiği eski ayakkabılarının fotoğrafını #OldieButSelfie hashtagi ile paylaşmalarını istedi. Kampanya Instagram ve Facebook üzerinden ilerledi.

  • Ülker, #MutluEtMutluOl, 2018

Twitter üzerinden ilerleyen kampanya Ülker’in 70.yılına özel olarak yapıldı ve güzel bir yaşam için yapılması gerekenin sadece ‘‘Mutlu etmek, mutlu olmak’’ üzerine olduğunu kullanıcıya sundu. Sadece Ülker’i değil, tüm Yıldız Holding ve çalışanlarını içine alan kampanyaya, kullanıcılardan da çok fazla katılım oldu. Kampanyanın devamında çeşitli açık hava etkinlikleri de gerçekleştirildi.

Hashtagler bu noktada üretici ile kullanıcı arasında bağlayıcı bir araç görevi gördükleri için yaratıcı olmalı ve iyi işlenmelidir. Doğru zamanda doğru hashtag kullanımı ile markalar hem kullanıcılara ulaşabilir hem de alanlarını genişletebilirler.

Sosyal medyada başarılı olmanın sırlarından en önemlisi de aktif olmaktır. Gönderi paylaşarak, yorum yaparak, hashtag kullanarak sürece dâhil olarak ve daha fazla kişiye ulaşarak başarılı olabilirsiniz.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.