Google’dan Arama Sonuçlarını Test Edecek Yeni Özellik Denemeleri

Google’dan Arama Sonuçlarını Test Edecek Yeni Özellik Denemeleri

İnsanların sık kullandığı bir arama motoru olan Google, haber sitelerinin güvenirliği konusunda yeni bir özellik için çalışmalara başladı.

Bu özellik etrafta dolaşan yalan haberlerin ayırt edilmesi ve insanları doğru bilgiye yönlendirmesi açısından faydalı olacak gibi duruyor.

Google’ın Hedefi Daha Güvenli Bir Ortam Yaratmak

Google, Yandex ve Safari gibi arama motorları günlük hayatımızda sürekli elimizin altında bulunan ve aradığımız içeriğe ulaşma konusunda bize yol gösterici birer aracıdır. Oysaki her ulaştığımız bilginin doğru ve güvenilir olduğu tartışmalı bir konudur. Google bunun önüne geçmek için güvenlik alanında geliştirmeler yaparak, tüm kullanıcılara daha güvenli bir ortam yaratmayı hedefliyor.

Bu işlev sayesinde bakmakta olduğunuz bir haberin güvenilir olup olmadığı hızlı bir şekilde test edilecek. Şayet içerik güvenilir değilse bir uyarı mesajı ile uyarılacaksınız. Bu uyarılma sistemi ise fact-checkin sayesinde yapılacak. Yani bir haber arattığınızda birçok site taranacak, eğer sitelerde bulunan bilgiler birbirinden farklıysa size bir uyarı mesajı iletilecek.

Burada dikkat çeken asıl konu ise son dakika haberleri olacak. Bu özellik sayesinde birçok siteyi kullanarak doğrulama yapacak olan Google, son dakika haberlerinin henüz kanıtlanmamış içerikler olması nedeni ile kullanıcılara riskli içerik olduğuna dair bildirim gönderecek. Burada aslında doğru olan bir haberi, kullanıcılara riskli şeklinde sunacağı düşünülüyor.

Haberin riskli olduğu durumlarda, doğruluğu kanıtlanamayan haberlere çare olarak kullanıcılara sonuçların çok hızlı değiştiğini ve güvenilir olan kaynakların kısa sürede bu haberi yayınlayacağına dair bir mesaj gönderilecek. Tüm dünyanın bilgi kaynağı olma noktasında en büyük güç olan Google’ın bilgi güvenliğini de en üst düzeyde tutma çabası bir gerekliliktir. Özelliğin planlandığı şekilde çalışması, tüm kullanıcıların faydasına olacaktır.

Bizce

Bilginin, güç sınırlarının zorlandığı bu çağda, insanların güvenilir bir kaynaktan yararlandıklarını bilmeleri, tercih edecekleri arama motorlarında Google’ı bir adım öne geçirecek gibi görünüyor. Dijitalde dolaşan yalan haber ve bilgi karmaşasına da katkı sağlaması konusunda oldukça iddialı bir giriş yapmış diyebiliriz.

Google tüm bu güvenlik sistemini nereden ve nasıl sağlayacak? Milyonlarca site içerisinden aradığımız o doğru bilgiyi bize aktarmada nasıl bir yol izleyecek? İçerikler gerçekten güvenilir mi yoksa güvenmemizi istedikleri bilgiler mi olacak? Belki de bu adım gelecekteki dijital kütüphanelerin ayak sesleridir, olamaz mı? Bizce olabilir…

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.